Լաչինի միջանցքի ադրբեջանական ապօրինի անցակետի հարցով Հայաստանը 2-րդ անգամ է դիմել Հաագայի դատարան
Հայաստան-Արցախ ճանապարհին անցակետ տեղադրելուց հետո, Հայաստանն արդեն երկրորդ անգամ է դիմում ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարան: Հայտնում է 1lurer.am-ը: Երևանն ակնկալում…
1920-ի և 2020-ի մեր ԱՂԵՏ-ների մի կարևոր տարբերություն
Անդադար զուգահեռներ եմ անցկացնում 1920թ Կարսի և 2020թ Շուշիի մեր աղետների միջև՝ նշելով շշմեցնող նմանությունները, թուրքերի ու ռուսների համակարգված հարվածներն…
«Սովետական մտածողության փչացածության ձեւերը գրեթե անհնար է արմատախիլ անել». Վ. Թոքմաջյան
Պատմաբան Վահրամ Թոքմաջյանը սոցցանցի իր էջում գրել է. Վերջին շրջանում պարբերական են դարձել ահազանգերը դպրոցներում դրամահավաքների մասին։ Հատկապես վերջին զանգ…
«Ինտերը» պարտվեց «Նապոլիին»
Իտալիայի առաջնության 36-րդ տուրում փոխչեմպիոն «Ինտերը» հյուրընկալվեց նորընծա չեմպիոն «Նապոլիին» եւ պարտվեց 1:3 հաշվով։ 41-րդ րոպեին երկրորդ դեղին քարտի համար…
Շախմատիստ Հայկ Մարտիրոսյանը «6th Sharjah Masters 2023» միջազգային մրցաշարում գլխավորում է աղյուսակը
Հայկ Մարտիրոսյանը Շարժայում ընթացող «6th Sharjah Masters 2023» միջազգային մրցաշարում միանձնյա գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը: Այս մասին հայտնել է Հայաստանի…
4,9 մագնիտուդով երկրաշարժ Թուրքիայում
16:46-ին 4,9 մագնիտուդով երկրաշարժ է եղել Թուրքիայի Քահրամանմարաշ նահանգի Անդըրըն քաղաքից 23 կիլոմետր հյուսիսարևմուտքում։ Այս մասին հայտնել է U.S. Geological Survey-ն։ Տուժածների…
Ռուս խաղաղապահները հրադադարի երկու խախտում են արձանագրել ԼՂ Մարտունու և Շուշիի շրջաններում
Ռուս խաղաղապահները հրադադարի երկու խախտում են արձանագրել Լեռնային Ղարաբաղի Մարտունու և Շուշիի շրջաններում։ Զոհեր և վիրավորներ չեն եղել։ ՌԴ ՊՆ…
Զոհված զինծառայողների ծնողների նստացույցը կառավարության դիմաց շարունակվում է
Զոհված զինծառայողների ծնողների նստացույցը, չնայած հորդառատ անձրևին, կառավարության դիմաց շարունակվում է: Նրանք պահանջում են ազատ արձակել Գայանե Հակոբյանին (նույն ինքը՝…
Հայաստան կժամանի Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարարը․ ՀՀ ԱԳՆ
Մայիսի 22-23-ն այցով Հայաստանի Հանրապետությունում կգտնվի Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարար Լեո Դոքերթին: Այդ մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։ Մայիսի…
Հումանիտար օգնություն է ցուցաբերվել ԼՂ Մարտակերտի շրջանում
ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները «Մենք միասնական ենք» բազմազգ նախագծի հետ համատեղ հումանիտար օգնություն են ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանում։ Այս…

Ученые назвали лекарство, снижающее риск болезней Паркинсона и Альцгеймера
Ученые из Медицинской школы Вашингтонского университета выяснили, что лекарство аллопуринол может снизить риск нейродегенеративных заболеваний. Исследование опубликовано в журнале PLOS ONE. Ученые проанализировали…
Нейробиологи объяснили, как бороться с возникающими из-за мороженого головными болями
Иногда мороженое или слишком холодные напитки вызывают у людей головные боли. Нейробиологи из технологического института штата Вирджинии в США объяснили, как это предотвратить: необходимо…
«Интер» уступил «Наполи»
В 36-м туре чемпионата Италии чемпион «Наполи» одержал домашнюю победу над «Интером» со счетом 3:1. На 41-й минуте вторую желтую…
Российские миротворцы зафиксировали два нарушения режима прекращения огня в Нагорном Карабахе
Российские миротворцы зафиксировали два нарушения режима прекращения огня в Мартунинском и Шушинском районах Нагорного Карабаха. Об этом сообщается в информационном…
В центральной части Турции произошло землетрясение магнитудой 4,8
В центральной части Турции произошло землетрясение магнитудой 4,8. Об этом сообщает Европейско-средиземноморский сейсмологический центр. Очаг землетрясения залегал на глубине 5…
В Армению прибудет заместитель госсекретаря по Европе МИД Великобритании
В Армению 22-23 мая прибудет заместитель госсекретаря по Европе Министерства иностранных дел, по делам Содружества и развития Соединенного Королевства Великобритании…
Российские миротворцы провели в Мартакертском районе НК гуманитарную акцию
Военнослужащие российского миротворческого контингента совместно с многонациональным проектом «Мы Едины» провели гуманитарную акцию в Мартакертском районе Нагорного Карабаха. Об этом…
Левон Тер-Петросян: Цинизм властей не знает границ. Арест матери погибшего солдата – это позор
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян прокомментировал арест матери погибшего военнослужащего Гаяне Акопян. «Тревожная ситуация Арест матери, потерявшей сына на поле…
В 36-м туре чемпионата Италии вице-чемпион «Интер» на выезде сыграет с «Наполи». Главный тренер миланского клуба Симоне Индзаги огласил стартовый…
Скончался замминистра науки и высшего образования РФ, супруг Дианы Гурцкой Петр Кучеренко
Заместитель министра науки и высшего образования РФ, супруг известной российской певицы Дианы Гурцкой Петр Кучеренко умер на 47-м году жизни.…